List of CD/SCC Candidates

CD and SCC Delegation candidates

(listed alpha, by last name)

STATE CENTRAL COMMITTEE 

Note:  Since the Chair and First Vice Chair of the Party are automatic delegates to the SCC, voters will be instructed to vote for up to 9
 female candidates and 9 male candidates for delegation positions.

WOMEN SCC  (35 candidates)

(10 delegates, 10 Alternates)

Layla Assem
Natalie Bloodgood
Rebekah "Katt" Brewis
Abby Collins
Beth Crane
Elisa Dozono
Kate Flanagan
Rachel Force
Carolanne Fry
Erica Fuller
Leah Gibbs
Samantha Gladu
Amanda Hill
Alissa Keny-Guyer
Sandy Krebs
Leigha LaFleur
Molly McGuire
Shirley Minor
Lisa Morrison
Mary Nolan
Faith E Ruffing
Betsy Salter
Marcia Schneider
Sally Sincic
Cindy Smith
Loretta Smith
Barbara Smith Warner
Susan Suffion
Janet Tackett
Kim Upham
Emily Van Buren
Lorraine Van Hoe
Lisa Wenzlick
Meredith Wood Smith
Britni Worley

 

MEN SCC  (40 candidates)

(10 Delegates,  10 Alternates)

 

Jason Allen
Ross Allen
Bill Bradley
Valdez Bravo
Michael A. Burch
Greg Buss
Arturo Ceballos
Kari Chisholm
Colby Clipston
Andrew Davidson
Troy Duker
Vaughn Emmons
Joe Esmonde
Tracy Farwell
Jacob Fordham
Bill Harris
Kyle Huth
Jim Kahan
Thomas Karwaki
John Knight
Tim Leahy
Pete Lee
Moshe Lenske
David Linn
Matt McNally
Eduardo (Eddy) Morales
Rob Nosse
Graham Parks
Robert Reynolds
Moses J. Ross
Tim Rowan
Nico Serra
Jordan Sheldon
Tom Sincic
Joe Smith
Wes Soderback
Matthew Strickland
Bob Tackett
Bing Wong
Ira Zimmermann

 

CONGRESSIONAL DISTRICT COMMITTEES

 

Congressional District  1

(2 women Candidates, 4 men  candidates)

3  delegates, 3 alternates

 

Delegation gender balance:

2 men, 1 woman delegates & 2  women , 1 man alternate OR

2 women, 1 man delegates & 2  men , 1 woman alternate

 

CD 1  Women

Kathy Jackson
Cindy Smith

 

CD 1 Men

Bill Harris
JJ Jackson
Lurelle E Robbins
Wes Soderback

 

Congressional District  3

 

CD 3 Women (24 candidates)

(9 Delegates, 9 Alternates)

Roseta Akin
Layla Assem
Natalie Bloodgood
Rebekah "Katt" Brewis
Abby Collins

Beth Crane

Rachelle Dixon

Amber Fidler
Kate Flanagan
Emily Gocobachi Doumerc
Jil Heimensen
Sally Joughin
Sandy Krebs
Leigha LaFleur
Linda Livermore
Lisa Morrison
Melissa Rae Pancurak
Lisa Paolo
Faith E Ruffing
Marcia Schneider
Susan Suffion
Janet Tackett
Kim Upham
Lorraine Van Hoe
Lisa Wolf

 

CD 3 Men (25 candidates)

(9 Delegates,  9 Alternates)

Colby Clipston
Steve Elder
Tracy Farwell
Bob Fordham
Jacob Fordham
Cliff Goldman
Kyle Huth
Jay Jaacks
Jim Kahan
Thomas Karwaki
John Knight
Moshe Lenske
Chris Lowe
Matt McNally
Graham Parks
Jonathan Pulvers
Robert Reynolds
Moses J. Ross
Tim Rowan
Grant Schott
Nico Serra
Jordan Sheldon
Matthew Strickland
Bob Tackett
Bing Wong

 

Congressional District  5

(3 candidates)

2 Delegates, 2 Alternates

 

Cyndy Flock Female
Valdez Bravo Male
Brad Jenkins Male